Prosze panstwa, zadłuzenie naszego kraju zblizylo sie niebezpiecznie do poziomu, ktory jest nie tylko niepożądany ale wrecz niebezpieczny dla naszej gospodarki. Rosnie tez bezrobocie, oraz dalej mamy widoczne oznaki tego, ze zbliża sie kolejny kryzys finansowy na swiecie, co - jak wiemy z doswiadczenia - uderzy takze w nasz kraj. Dochodzą niepokojace sygnaly na temat rozpadu naszych sił zbrojnych, ale moze jeszcze troche wytrzymają. Moi niektorzy doradcy zostali odpowiednio przeszkoleni przez odpowiednie sluzby, wiec nie ma powodow do niepokoju. Ostatnie doniesienia z Okęcia byly rewelacyjne, bo okazuje sie, ze potrafimy lądowac na brzuchu, wiec nie jest zle. Nie bardzo wiem gdzie jest rząd i co robia ministrowie, ale chyba są, bo jeszcze nie pojawili sie nowi.W Europie duzo sie o nas mowi, o lądownaiu na brzuchu, o bączkach ktore wszyscy co trzeba dostali, co prawda nie bylo miejsca ani czasu dla naszego premiera aby dyskutowal o Euro, ktore mamy zdaje sie przyjąc w przyszlym tygodniu, a moze za 12 lat, ale najwazniejsze jest to, ze dalej mamy prezydencję i mozemy byc z tego faktu dumni. W jednej z partii politycznych panuje taki balagan, ze az wstyd, wiecie panstwo, dochodzi do tego, ze ludzie chca dyskutowac, inni podobno nie chca, nie wiadomo o co chodzi, ale zdecydowanie potępiam i mowie, ze warto rozmawiac. Nie w TV, tylko w parlamencie, ktory co prawda jeszcze nie rozmawia, ale mamy pełno ludzi, ktorzy chca pogadac, przemeblowac, przemalowac, wyciąc pare numerow.

Tak więc, aby nie zawracac panstwu glowy tym wszystkim o czym przed chwila mowilem, propnuje, aby wszyscy Polacy, bez wyjatku, wzieli sie za papier, klej, nozyczki i zebysmy wspolnie, razem, korzystajac z najlepszych wzorow zaczeli wycinac. Ja juz wycięłem parę numerów, wiec moge teraz wszystkim doradzic. Bo naprawdę nie ma co się przejmowac za bardzo...

Ze pozwolę sobie zasięgnąc tekstu z sieci i wkleję  (ha ha to dopiero mi sie udało, taki dowcip mały) bezposrednio, na zywca, a autorowi dziekuję po staropolsku, chlebem i solą, żywią i bronią...

Wbrew obiegowym poglądom nie trzeba mieć nożyc do strzyżenia owiec, aby wycinanki były piękne, wycinać można każdymi. Szczególne możliwości dają nożyczki o wygiętych ostrzach np. te od manicuru. Precyzyjnie wtedy można wykonać wszystkie owale i okrągłości.
Nie należy rysować tego, co ma zostać wycięte. W tej technice nożyczki należy traktować jak ołówek. Papier, nawet ten kolorowy, jest na szczęście na tyle tanim materiałem, iż nie trzeba go oszczędzać, szczególnie przy pierwszych próbach. Można zaczynając używać białego papieru, a kiedy wycinanka zostanie umieszczona na ciemnym tle będzie równie piękna, a czasem piękniejsza niż kolorowa.
Wycinanka, aby osiągnęła pełny efekt, powinna być kontrastowa kolorystycznie w stosunku do tła, na którym ją umieszczamy.
Linię złożenia papieru nazywamy osią. Najprostsza wycinanka jest jednoosiowa - po prostu raz złożona kartka papieru. Wycinający tnie, zaznacza zaplanowany kształt. Oś można przecinać, ale na tyle płytko, by wycinanka nie rozpadła się. Po rozłożeniu kartki mamy wycinankę idealnie symetryczną po obu stronach osi. Jednak czym wprawniejszy i z większą fantazją wycinający, tym swobodniej stosuje wiele osi przy pracy nad jedną wycinanką. Mamy wtedy wycinankę wieloosiową. Polega to na składaniu papieru w różnych kierunkach wobec osi głównej, np. skosem do niej lub prostopadle. Można też złożyć papier parę razy równolegle (mamy wtedy osie równorzędne) i uzyskamy wycinankę rytmiczną. Częstym sposobem składania papieru jest koncentryczny - tak powstają słynne "gwiozdy".
W wycinance autorskiej, dla zwiększenia efektu, często "łamana" jest symetria przez dodanie - doklejenie dodatkowych elementów, bywa w innym kolorze niż cała praca. W wycinance autorskiej wycinający ma pełną swobodę w przekształcaniu przyjętych kanonów estetycznych.
Jest jeszcze wycinanka - wyklejanka, z której najbogatszą formę stanowi łowicka kodra, ale równie interesujący jest klapok gąbiński czy wstążka z Puszczy Białej. Kodra to obrazek zamknięty w prostokątnej przestrzeni, przekazujący obrazy z życia wsi, ale wsi z XIX w. Wyklejanka - kodra współczesna może oczywiście - szczególnie gdy jest autorska - przywołać obrazy wsi współczesnej, tyle że traktory wśród kwiatów są jakoś nie na miejscu, ale były też wycinanki przedstawiające np. wybory lub uroczystości państwowe.
Kiedy gotową wycinankę pragniemy umieścić na kartonie używamy kleju bezbarwnego w niewielkiej ilości. Nakładamy klej punktowo. Nie należy pokrywać wycinanki w całości klejem, ponieważ schnąc zmarszczy papier.

Tak więc wycinanki można tak oto zrobic. Wystarczy troche czasu i chęci.

No i kręcimy się jak bączki... Hen, hen... Hej ho...